The store is open and we are ready for your orders
Pick up and delivery orders are this Wednesday and NEW HALIFAX BREWERY MARKET PICKUP on Saturdays. Orders in by Tuesday at 5:00pm


New pick up option at the Halifax Brewery Market
Orders can be picked up from 8am - 1pm from the friendly volunteers at the market's Information Booth, located inside the Put'aliewey Room

- Nuts 12 products
- Seeds 9 products
- Fruit 17 products
- Legumes 13 products
- Grain 17 products
- Rice 8 products
- Nut/ Seed Butter 5 products
- Herbs and Spices 36 products
- Coconut 6 products
-
Cashews, organic, raw
- Regular price
- From $9.90
- Regular price
-
- Sale price
- From $9.90
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $21.80
- Regular price
-
- Sale price
- $21.80
- Unit price
- per
Sold Out -
Walnuts, organic, raw
- Regular price
- From $8.00
- Regular price
-
- Sale price
- From $8.00
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $20.40
- Regular price
-
- Sale price
- $20.40
- Unit price
- per
Sold Out -
California almonds, organic, raw
- Regular price
- From $10.80
- Regular price
-
- Sale price
- From $10.80
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $23.70
- Regular price
-
- Sale price
- $23.70
- Unit price
- per
Sold Out -
Pecans, organic, raw
- Regular price
- From $12.40
- Regular price
-
- Sale price
- From $12.40
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $33.40
- Regular price
-
- Sale price
- $33.40
- Unit price
- per
Sold Out -
Brazil nuts, whole, Organic, Raw
- Regular price
- From $10.60
- Regular price
-
- Sale price
- From $10.60
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $22.40
- Regular price
-
- Sale price
- $22.40
- Unit price
- per
Sold Out -
Peanuts, organic, roasted
- Regular price
- From $7.60
- Regular price
-
- Sale price
- From $7.60
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $16.40
- Regular price
-
- Sale price
- $16.40
- Unit price
- per
Sold Out -
European almonds, organic, raw
- Regular price
- From $11.00
- Regular price
-
- Sale price
- From $11.00
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $22.40
- Regular price
-
- Sale price
- $22.40
- Unit price
- per
Sold Out -
Hazelnuts, organic, raw
- Regular price
- From $10.40
- Regular price
-
- Sale price
- From $10.40
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $23.40
- Regular price
-
- Sale price
- $23.40
- Unit price
- per
Sold Out -
Pistachios, shelled, raw
- Regular price
- From $11.90
- Regular price
-
- Sale price
- From $11.90
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $31.40
- Regular price
-
- Sale price
- $31.40
- Unit price
- per
Sold Out -
Macadamia nuts, jumbo
- Regular price
- From $12.00
- Regular price
-
- Sale price
- From $12.00
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $32.40
- Regular price
-
- Sale price
- $32.40
- Unit price
- per
Sold Out -
Pistachios, shell on, roasted and salted, organic
- Regular price
- From $10.30
- Regular price
-
- Sale price
- From $10.30
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $29.40
- Regular price
-
- Sale price
- $29.40
- Unit price
- per
Sold Out -
Pine nuts, organic.
- Regular price
- From $19.90
- Regular price
-
- Sale price
- From $19.90
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $75.00
- Regular price
-
- Sale price
- $75.00
- Unit price
- per
Sold Out
-
Chia seeds, black, organic, raw
- Regular price
- From $5.80
- Regular price
-
- Sale price
- From $5.80
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $14.40
- Regular price
-
- Sale price
- $14.40
- Unit price
- per
Sold Out -
Flax seeds, organic, raw
- Regular price
- From $5.00
- Regular price
-
- Sale price
- From $5.00
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $11.40
- Regular price
-
- Sale price
- $11.40
- Unit price
- per
Sold Out -
Hemp seeds, organic, shelled, raw
- Regular price
- From $8.90
- Regular price
-
- Sale price
- From $8.90
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $26.40
- Regular price
-
- Sale price
- $26.40
- Unit price
- per
Sold Out -
Laundry detergent, Seventh Generation, 2.66l (3 different scents)
- Regular price
- $15.90
- Regular price
-
- Sale price
- $15.90
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $15.90
- Regular price
-
- Sale price
- $15.90
- Unit price
- per
Sold Out -
Poppy seeds, organic, 1lb
- Regular price
- $13.50
- Regular price
-
- Sale price
- $13.50
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $13.50
- Regular price
-
- Sale price
- $13.50
- Unit price
- per
Sold Out -
Pumpkin seeds, organic, raw
- Regular price
- From $6.20
- Regular price
-
- Sale price
- From $6.20
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $14.90
- Regular price
-
- Sale price
- $14.90
- Unit price
- per
Sold Out -
Sesame seeds, organic, raw
- Regular price
- From $4.80
- Regular price
-
- Sale price
- From $4.80
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $12.10
- Regular price
-
- Sale price
- $12.10
- Unit price
- per
Sold Out -
Sesame seeds, organic, raw, hulled
- Regular price
- From $5.10
- Regular price
-
- Sale price
- From $5.10
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $11.40
- Regular price
-
- Sale price
- $11.40
- Unit price
- per
Sold Out -
Sunflower seeds, organic, raw
- Regular price
- From $4.60
- Regular price
-
- Sale price
- From $4.60
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $10.50
- Regular price
-
- Sale price
- $10.50
- Unit price
- per
Sold Out
-
Thompson Raisins, organic
- Regular price
- From $5.40
- Regular price
-
- Sale price
- From $5.40
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $12.90
- Regular price
-
- Sale price
- $12.90
- Unit price
- per
Sold Out -
Mango cheeks, organic, dried
- Regular price
- From $7.90
- Regular price
-
- Sale price
- From $7.90
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $26.40
- Regular price
-
- Sale price
- $26.40
- Unit price
- per
Sold Out -
Cranberries, organic, apple juice sweetened
- Regular price
- From $8.50
- Regular price
-
- Sale price
- From $8.50
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $21.40
- Regular price
-
- Sale price
- $21.40
- Unit price
- per
Sold Out -
Apricots, organic, dried
- Regular price
- From $6.70
- Regular price
-
- Sale price
- From $6.70
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $17.40
- Regular price
-
- Sale price
- $17.40
- Unit price
- per
Sold Out -
Medjool dates, organic
- Regular price
- From $8.70
- Regular price
-
- Sale price
- From $8.70
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $22.40
- Regular price
-
- Sale price
- $22.40
- Unit price
- per
Sold Out -
Prunes, organic, pitted
- Regular price
- From $8.40
- Regular price
-
- Sale price
- From $8.40
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $22.40
- Regular price
-
- Sale price
- $22.40
- Unit price
- per
Sold Out -
Figs, organic, dried
- Regular price
- From $6.90
- Regular price
-
- Sale price
- From $6.90
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $6.90
- Regular price
-
- Sale price
- $6.90
- Unit price
- per
Sold Out -
Deglet Nour Dates, organic, pitted
- Regular price
- From $6.90
- Regular price
-
- Sale price
- From $6.90
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $15.40
- Regular price
-
- Sale price
- $15.40
- Unit price
- per
Sold Out -
Goji berries, organic, dried
- Regular price
- From $8.80
- Regular price
-
- Sale price
- From $8.80
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $26.40
- Regular price
-
- Sale price
- $26.40
- Unit price
- per
Sold Out -
Pineapple rings, organic, dried
- Regular price
- From $11.40
- Regular price
-
- Sale price
- From $11.40
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $31.90
- Regular price
-
- Sale price
- $31.90
- Unit price
- per
Sold Out -
Tomatoes, organic, sun dried
- Regular price
- From $6.70
- Regular price
-
- Sale price
- From $6.70
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $18.40
- Regular price
-
- Sale price
- $18.40
- Unit price
- per
Sold Out -
Laundry detergent, Seventh Generation, 2.66l (3 different scents)
- Regular price
- $15.90
- Regular price
-
- Sale price
- $15.90
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $15.90
- Regular price
-
- Sale price
- $15.90
- Unit price
- per
Sold Out
Showing 12 of 17 products on Fruit collection
-
Chickpeas, organic
- Regular price
- From $6.70
- Regular price
-
- Sale price
- From $6.70
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $6.70
- Regular price
-
- Sale price
- $6.70
- Unit price
- per
Sold Out -
Black turtle beans, organic
- Regular price
- From $8.30
- Regular price
-
- Sale price
- From $8.30
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $8.30
- Regular price
-
- Sale price
- $8.30
- Unit price
- per
Sold Out -
Red split lentils, organic
- Regular price
- From $8.00
- Regular price
-
- Sale price
- From $8.00
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $8.00
- Regular price
-
- Sale price
- $8.00
- Unit price
- per
Sold Out -
Beluga lentils, organic
- Regular price
- From $8.00
- Regular price
-
- Sale price
- From $8.00
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $8.00
- Regular price
-
- Sale price
- $8.00
- Unit price
- per
Sold Out -
Adzuki beans, organic,
- Regular price
- From $8.30
- Regular price
-
- Sale price
- From $8.30
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $8.30
- Regular price
-
- Sale price
- $8.30
- Unit price
- per
Sold Out -
Soy beans, organic
- Regular price
- From $8.10
- Regular price
-
- Sale price
- From $8.10
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $13.40
- Regular price
-
- Sale price
- $13.40
- Unit price
- per
Sold Out -
Green lentils, organic
- Regular price
- From $7.80
- Regular price
-
- Sale price
- From $7.80
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $7.80
- Regular price
-
- Sale price
- $7.80
- Unit price
- per
Sold Out -
Pinto beans, organic
- Regular price
- From $7.60
- Regular price
-
- Sale price
- From $7.60
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $7.60
- Regular price
-
- Sale price
- $7.60
- Unit price
- per
Sold Out -
Mung beans, organic
- Regular price
- From $7.55
- Regular price
-
- Sale price
- From $7.55
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $7.55
- Regular price
-
- Sale price
- $7.55
- Unit price
- per
Sold Out -
Split yellow peas, organic, 1kg
- Regular price
- From $7.80
- Regular price
-
- Sale price
- From $7.80
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $7.80
- Regular price
-
- Sale price
- $7.80
- Unit price
- per
Sold Out -
Red kidney beans, organic, 1kg
- Regular price
- From $8.30
- Regular price
-
- Sale price
- From $8.30
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $11.30
- Regular price
-
- Sale price
- $11.30
- Unit price
- per
Sold Out -
Baby Lima beans, organic
- Regular price
- From $8.25
- Regular price
-
- Sale price
- From $8.25
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $8.25
- Regular price
-
- Sale price
- $8.25
- Unit price
- per
Sold Out
Showing 12 of 13 products on Legumes collection
-
Rolled oats, Longspell Point Farm
- Regular price
- $7.10
- Regular price
-
- Sale price
- $7.10
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $7.10
- Regular price
-
- Sale price
- $7.10
- Unit price
- per
Sold Out -
Spelt flour, organic, unbleached white
- Regular price
- From $7.50
- Regular price
-
- Sale price
- From $7.50
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $12.50
- Regular price
-
- Sale price
- $12.50
- Unit price
- per
Sold Out -
Popcorn, organic
- Regular price
- From $7.20
- Regular price
-
- Sale price
- From $7.20
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $7.20
- Regular price
-
- Sale price
- $7.20
- Unit price
- per
Sold Out -
Quinoa, organic, white
- Regular price
- From $9.50
- Regular price
-
- Sale price
- From $9.50
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $17.00
- Regular price
-
- Sale price
- $17.00
- Unit price
- per
Sold Out -
Manna Bread, Fig, Fennel, and flax, organic, 350g
- Regular price
- $4.80
- Regular price
-
- Sale price
- $4.80
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $4.80
- Regular price
-
- Sale price
- $4.80
- Unit price
- per
Sold Out -
Whole soft red wheat flour, Longspell Point Farm, 2kg
- Regular price
- $8.00
- Regular price
-
$0.00 - Sale price
- $8.00
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $8.00
- Regular price
-
$0.00 - Sale price
- $8.00
- Unit price
- per
Sold Out -
Scottish Oats, Longspell Point Farm, 1kg
- Regular price
- $6.50
- Regular price
-
- Sale price
- $6.50
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $6.50
- Regular price
-
- Sale price
- $6.50
- Unit price
- per
Sold Out -
Buckwheat Groats, hulled, organic
- Regular price
- From $9.50
- Regular price
-
- Sale price
- From $9.50
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $16.00
- Regular price
-
- Sale price
- $16.00
- Unit price
- per
Sold Out -
Quinoa, organic, black and red
- Regular price
- From $6.10
- Regular price
-
- Sale price
- From $6.10
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $13.40
- Regular price
-
- Sale price
- $13.40
- Unit price
- per
Sold Out -
Millet, organic, hulled
- Regular price
- From $7.40
- Regular price
-
- Sale price
- From $7.40
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $12.20
- Regular price
-
- Sale price
- $12.20
- Unit price
- per
Sold Out -
Barley, hulled, organic
- Regular price
- From $5.30
- Regular price
-
- Sale price
- From $5.30
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $8.30
- Regular price
-
- Sale price
- $8.30
- Unit price
- per
Sold Out -
Arrowroot powder, organic
- Regular price
- From $5.90
- Regular price
-
- Sale price
- From $5.90
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $5.90
- Regular price
-
- Sale price
- $5.90
- Unit price
- per
Sold Out
Showing 12 of 17 products on Grain collection
-
Basmati rice, organic, white
- Regular price
- From $8.50
- Regular price
-
- Sale price
- From $8.50
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $15.40
- Regular price
-
- Sale price
- $15.40
- Unit price
- per
Sold Out -
Short grain brown rice, organic, Lundberg
- Regular price
- From $9.90
- Regular price
-
- Sale price
- From $9.90
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $9.90
- Regular price
-
- Sale price
- $9.90
- Unit price
- per
Sold Out -
Brown Long grain rice, organic
- Regular price
- From $8.50
- Regular price
-
- Sale price
- From $8.50
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $8.50
- Regular price
-
- Sale price
- $8.50
- Unit price
- per
Sold Out -
Sushi Rice, organic, white
- Regular price
- From $8.10
- Regular price
-
- Sale price
- From $8.10
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $14.40
- Regular price
-
- Sale price
- $14.40
- Unit price
- per
Sold Out -
Long grain brown jasmine rice, organic, 1kg
- Regular price
- From $8.60
- Regular price
-
- Sale price
- From $8.60
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $8.60
- Regular price
-
- Sale price
- $8.60
- Unit price
- per
Sold Out -
Rice, ancient black, organic
- Regular price
- From $7.90
- Regular price
-
- Sale price
- From $7.90
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $12.90
- Regular price
-
- Sale price
- $12.90
- Unit price
- per
Sold Out -
Wild long rice
- Regular price
- From $10.00
- Regular price
-
- Sale price
- From $10.00
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $31.50
- Regular price
-
- Sale price
- $31.50
- Unit price
- per
Sold Out -
Red Jasmine Rice, organic
- Regular price
- From $9.40
- Regular price
-
- Sale price
- From $9.40
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $9.40
- Regular price
-
- Sale price
- $9.40
- Unit price
- per
Sold Out
-
Almond butter,organic, creamy, unsalted, 500g
- Regular price
- $15.70
- Regular price
-
- Sale price
- $15.70
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $15.70
- Regular price
-
- Sale price
- $15.70
- Unit price
- per
Sold Out -
Tahini, organic
- Regular price
- $9.50
- Regular price
-
- Sale price
- $9.50
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $9.50
- Regular price
-
- Sale price
- $9.50
- Unit price
- per
Sold Out -
Peanut Butter, organic, crunchy, Maranantha, 500g
- Regular price
- $10.50
- Regular price
-
- Sale price
- $10.50
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $10.50
- Regular price
-
- Sale price
- $10.50
- Unit price
- per
Sold Out -
Coconut Butter, organic, 1L
- Regular price
- $13.00
- Regular price
-
- Sale price
- $13.00
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $13.00
- Regular price
-
- Sale price
- $13.00
- Unit price
- per
Sold Out -
Pistachio nut butter, 454g
- Regular price
- $22.00
- Regular price
-
- Sale price
- $22.00
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $22.00
- Regular price
-
- Sale price
- $22.00
- Unit price
- per
Sold Out
-
Allspice, whole, organic, 30g
- Regular price
- $4.10
- Regular price
-
- Sale price
- $4.10
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $4.10
- Regular price
-
- Sale price
- $4.10
- Unit price
- per
Sold Out -
Ashwagandha powder, organic
- Regular price
- From $5.75
- Regular price
-
- Sale price
- From $5.75
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $19.00
- Regular price
-
- Sale price
- $19.00
- Unit price
- per
Sold Out -
Basil Leaf, dried, organic, 20g
- Regular price
- $3.90
- Regular price
-
- Sale price
- $3.90
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $3.90
- Regular price
-
- Sale price
- $3.90
- Unit price
- per
Sold Out -
Cardamom pods, green, whole, organic
- Regular price
- From $7.90
- Regular price
-
- Sale price
- From $7.90
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $7.90
- Regular price
-
- Sale price
- $7.90
- Unit price
- per
Sold Out -
Cardamom Seeds, Whole, Decorticated, Organic, 60g
- Regular price
- $9.30
- Regular price
-
- Sale price
- $9.30
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $9.30
- Regular price
-
- Sale price
- $9.30
- Unit price
- per
Sold Out -
Cayenne Pepper, Powder, Organic
- Regular price
- From $5.50
- Regular price
-
- Sale price
- From $5.50
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $5.50
- Regular price
-
- Sale price
- $5.50
- Unit price
- per
Sold Out